امروز سه شنبه ۹۸/۸/۲۸

دفن ۸۶ شهید گمنام در گیلان

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: ۸۶ شهید گمنام در ۲۷ نقطه گیلان دفن هستند.

به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، رسول جلایی عصر دیروز در نشست کارشناسی مربوط به شهدای گمنام این شهرستان با بیان اینکه بیش از ۸۶ شهید گمنام در ۲۷ نقطه گیلان دفن هستند، اظهار کرد: نگاه کشور به موضوع شهدای گمنام، فرهنگی و معنوی است.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که تا شهدای گمنام همگی تفحص نشدند، کتاب دفاع مقدس بسته نشده و باز است، تصریح کرد: با همین نگاه شهدای گمنام در مراکز و مکان‌هایی که تعریف‌شده دفن شدند تا مرکز معنوی فرهنگی در شهرها اضافه شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انتخاب مکان تدفین شهدا را با هماهنگی مسئولان مربوطه عنوان کرد و گفت: یادمان‌هایی که برای شهدای گمنام ساخته می‌شود برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس است.

وی تأثیر یادمان‌های شهدای گمنام در نسل جوان را مهم دانست و خاطرنشان کرد: گاهی در تفحص‌ها طبق شواهدهایی که به دست می‌آید احتمال می‌دهند شهدا گیلانی هستند و در آن صورت امکان خاکسپاری آنها در گیلان بیشتر است و تلاش می‌کنیم شهدای گیلانی حتماً در این استان دفن شوند.

جلایی یادمان شهدای گمنام را مکانی مؤثر برای ارتباط جوان‌ها با اهداف انقلاب و شهدای عزیز خواند و خاطرنشان کرد: نسل جوان با شهدا ارتباط موثری دارند و  هر زمان صحبت از تشییع شهدا می‌شود این ارتباط بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

وی حضور جوانان در مراسم تشییع پیکر شهدای گمنام را نشانه ارتباط فرهنگی آنها دانست و خاطرنشان کرد: در چنین مراسمی از تمام چهره‌ها حضور دارند.

این مسئول یکی از هدف‌گذاری‌های اساسی را دفن شهدای گمنام در مکان‌های عمومی و دانشگاه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: جوانان بیشترین مخاطبان ما هستند و به امید اینکه بتوان فرهنگ اسلامی و ارتباط موثر با شهدا را به وجود آورد پیکر شهدا را در مکان‌های مذکور خاکسپاری می‌کنیم.

 

مقام معظم رهبری:

حفظ ارزشهای اسلامی و انقلابی و تجلیل شایسته از شهدای بزرگوار برترین کار ماست.

حضرت امام خمینی (ره) :

ما اگر شهید بشویم قید و بند دنیا را از روح برداشتیم و به ملکوت اعلی و به جوار حق تعالی رسیدیم.

 

logo-samandehi